Podsumowanie projektu w Sobocie

Dla-nas-takze-swiat-kultury-11Projekt „DLA NAS TAKŻE ŚWIAT KULTURY” realizowany był przez Stowarzyszenie Sobota i Okolice w okresie od 01.08.2015 do 30.11.2015R. Głównym celem projektu było zaspokojenie potrzeb kulturalnych mieszkańców Soboty i okolic, tzn zintegrowanie poprzez aktywne spędzanie wolnego czasu, polepszenie stosunków interpersonalnych oraz aktywizacja osób z zakresu kultury.

Aby wykonać cele w/w projektu zrealizowano następujące działania:

  1. Spotkania integracyjne (początek i koniec realizacji projektu) Pierwsze spotkanie organizacyjne – omówienie etapów realizacji projektu, drugie spotkanie połączone z warsztatami savoir-vivre oraz zasadami zdrowego żywienia pod hasłem „pysznie, zdrowo, kolorowo” – uczestnicy aktywnie brali udział w w/w spotkaniach, dzielili się swoimi doświadczeniami.
  2. Wyjazdy do kina i teatru – odbyły się 2 wyjazdy do kina i 1 wyjazd do teatru Muzycznego w Łodzi – wycieczki spotkały się z ogromnym zainteresowaniem ze strony mieszkańców, pozytywnie wpłynęły na relacje między mieszkańcami oraz pozwoliły wszystkim oderwać się od problemów życia codziennego.
  3. Wyjazd integracyjny do pałacu w Wilanowie – uczestnicy w inny sposób niż normalnie spędzili tę niedzielę, mieli okazję spotkać się oko w oko z historią – Zwiedzili z przewodnikiem pałac i park w Wilanowie, podziwiali piękno naszej Stolicy z okien autokaru (padał deszcz), ale atmosfera w autokarze była gorąca ponadto byli w restauracji na kawie, przy której uczestnicy opowiadali o swoich wrażeniach i spostrzeżeniach.
  4. Spotkanie z poezją – przyciągnęło dużą liczbę osób, ponieważ przybył na nie ich lokalny poeta, który na co dzień leczy ich ciało, a w tym dniu leczył ich dusze, tym specjalnym gościem był tamtejszy lekarz rodzinny, który jest też poetą. Spotkanie odbyło się w budynku lokalnych szkół, wystąpiła także młodzież gimnazjalna przedstawiając program słowno-muzyczny” bez tej miłości nie można żyć”. Wszyscy śpiewali razem z młodzieżą pieśni patriotyczne, a potem uważnie wysłuchali poezji pana doktora, który w tym dniu pokazał widzom swoją „drugą” twarz, którą była nadzwyczaj wrażliwa na piękno dusza.

Realizując te zadania społeczność lokalna poprawiła relacje między sobą, rozbudzili ich zainteresowania kinem, teatrem, życiem towarzyskim, czytaniem książek. Kultura bowiem ma pozytywny wpływ na rozwój osobowości i kontaktów z innymi szczególnie w dobie pośpiechu i pogoni za pieniądzem.

Poniżej link do filmu podsumowującego projekt.

https://drive.google.com/file/d/0B9vJAESocQ4TVFV0b0dYV0E1dHc/view?usp=sharing