„Bezpieczna Przystań”

Od ponad stu lat głównym celem działania ZHP jest wychowywanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań. Ten cel został bez wątpienia spełniony dzięki realizacji projektu „Bezpieczna Przystań”! Dodatkowo, Hufiec Głowno poszedł o krok dalej i rozszerzył swoje działania, ukierunkowując je na dzieci i młodzież, która znalazła schronienie w Głownie, uciekając przed wojną w Ukrainie.

Projekt „Bezpieczna Przystań” miał na celu integrację lokalnej społeczności z mieszkańcami Ukrainy, którzy w wyniku agresji Rosji opuścili swoje miejsce zamieszkania. Cel ten udało się osiągnąć poprzez organizację wspólnych atrakcyjnych zajęć dla dzieci polskich i ukraińskich oraz wsparcie dorosłych w odnalezieniu się w obecnej rzeczywistości.

W ramach projektu podjęte zostały następujące działania:

1. Stworzenie Punktu Bezpieczna Przystań w Głownie – w miejscu tym obywatele Ukrainy otrzymali niezbędną pomoc w sformalizowaniu pobytu swojego i swojej rodziny w Polsce. Bezpłatnie korzystali z ksero czy Internetu, a także otrzymali pomoc w wypełnianiu wniosków czy dokumentów. Było to również miejsce, w którym odbywały się zajęcia dla dzieci i młodzieży, a także nauka języka polskiego poprzez zabawę dla najmłodszych uczestników projektu.

2. Integracyjny Piknik Dzień Pokoju -День миру nad Zalewem Mrożyczka, bogaty w zabawy i gry integracyjne, konkursy oraz zajęcia żeglarskie.

3. Warsztaty Master Czef Polska Ukraina – warsztaty z gotowania potraw polskich i ukraińskich w Piaskach Rudnickich

4. Integracyjny wyjazd na basen dla rodzin ukraińskich i polskich – uczestnicy projektu mieli możliwość skorzystać z odpoczynku, relaksu, a także rehabilitacji.

5. Integracyjna wycieczka do Zoo i Orientarium –  dla dzieci polskich i ukraińskich najbardziej widowiskowa była kąpiel słoni oraz wspaniałe akwarium.

6. Zajęcia nad Mrożyczką – organizacja nad Zatoką ZHP zajęć żeglarskich dla dzieci i młodzieży.

7. Pogotowie pedagogiczno-psychoterapeutyczne – w ramach wsparcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych zorganizowano w harcówce spotkania z pedagogami, na których poruszano wiele aktualnych tematów wynikających z trudnej sytuacji w Ukrainie, np. akceptacja różnic czy rozmowa o konfliktach zbrojnych.

Harcerze z ZHP Hufiec Głowno po raz 4 wzięli udział w Programie Działaj Lokalnie i owocnie zrealizowali projekt! Serdecznie gratulujemy i do zobaczenia przy kolejnym projekcie!

Kwota dofinansowania: 5 700,00 zł.

Dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie LGD „POLCENTRUM”.